עבודת צוות

או איך להפוך קבוצה של אנשים לצוות המתפקד בביצועים גבוהים?

קבוצת אנשים היא שני אנשים או יותר בעלי מכנה משותף כלשהו שאינם בהכרח מכירים אחד את האחר. יש הנוטים לחשוב שעצם הגדרת קבוצה יוצרת אינטרקציה אך כדי שזו תתפתח נדרש לעלות שלב לרמת הצוות. צוות הוא קבוצת אנשים שפועלים יחד למען מטרה משותפת. המכנה המשותף רחב יותר ופעולת אנשי הצוות דורשת תיאום וסנכרון לצורך השגת המטרה משותפת. לצוות בעל ערכים משותפים הפועל ברמת תפקוד גבוהה אין מילה מיוחדת בעברית. אך ברור שרמת התאום בין אנשי צוות של ספינה או כלי טייס נדרשת להיות גבוהה יותר מאשר בין אנשי צוות שהוגדרו לצורך מטרות פשוטות וחד פעמיות.

פיתוח צוות, הדרך האותנטית

בין אם זה צוות קטן או צוות גדול, היכולת להתמודד עם מצבים מורכבים הוא אתגר השעה. בבסיס פעילות גיבוש ופיתוח צוות עומדים ערכים של אמון הדדי, תלות הדדית. עולם העבודה עבר שינויים אדירים בעשורים האחרונים והתלות ההדדית בין העובדים הפכה לפחות ופחות מוחשית אך עדיין חיונית להצלחת הארגון. פעילות גיבוש מנהלים של Ment To Drive מאיצה את ההיכרות הבין אישית בצוות, מייצרת שיח אותנטי בין החברים. נוצר בונדינג עוצמתי, התקשורת משתפרת וחווית האתגר וההצלחה מועברת דרך החושים והשרירים. קיימים בשוק מגוון רחב של נותני שרות של פעילויות גיבוש שברובן מבוססות על בילוי משותף. בפעילויות של MENT TO DRIVE נוצרת המחשה מאוד אפקטיבית של משמעויות העזרה ההדדית כאשר רכבים נתקעים והושטת יד היא חיונית ליציאה מהמשבר. לגישתנו, כדי ליצור אפקט משמעותי וארוך טווח, נדרש לשלב בתהליכי פיתוח צוותים חוויה חיובית אך עוצמתית, המוציאה את האנשים באופן ממשי מאזור הנוחות אל הלא נודע, תוך יצירת סקרנות המניעה לפעולה. פיתוח הצוות בגישתנו מבוסס על שהייה בטבע, לו סגולות רבות החל מצמצום ההגנות בין אנשים דרך ציוצי ציפורים, התנועה בתוך יער ירוק מזכירה לאנשים ימים של חופש ונופש והם מרככים את עמדותיהם שלעיתים בשגרת העבודה נוקשות יותר. מתקבלות איכויות התפקוד האדירות מאנשי הצוות. כשהם מחוץ לאזורי "הקליטה הסלולארית", הקשב האנושי הופך עמוק, האמפטיה בין אנשי הצוות מוחשית עד מאוד והאגו יוצא למנוחה. את הפעילות הכוללת גיבוש צוותים ניתן לשלב במהלך ימי הנהלה. זו ממש אטרקציה בדרך לצפון לחברות הממוקמות מדרום לנתניה.

כדי לפתח יצירתיות צריך פשוט להגיע למצבים שהיא מתבקשת. תרצו להרגיש איך הכל אפשרי? תתקשרו!

Ment To Drive Logo
קבלת החלטות ניהוליות

MENT TO DRIVE, גיבוש צוותים

השימוש ברכבים רגילים למראה בפעילות שטח של נסיעה במסלול של ג'יפים גורמת למשתתפים לוותר על האגו ולהיווכח לאיזה ביצועים מופלאים הם מצליחים להגיע כשהם מכירים ביכולות המייחדות כל אחד/ת אך המשלימות ומייצרות סינרגיה ארגונית. לא פעם במהלך הניסיונות להצליח להתמודד עם מצבי אי ודאות ותקיעות המשתתפים מנסים לייצר תובנה חדשה ולעיתים היא מאוד משעשת לדוגמא הצעה לנסות ולצלוח עלייה חדה תוך כדי נסיעה בהילוך אחורי. כמובן שזה הרבה יותר קשה במיוחד אם נדרשת גם הכוונה. השיח בין המשתתפים הופך ער במיוחד במצבים אלו ונוצרת חלוקה קוטבית בין אלו המצדדים בפתרון היצירתי לבין המפקפקים בסיכוי הצלחת המהלך. את פעילויות הגיבוש שלנו אנו מבססים על ניסיון עשיר גם כאנשי צוות בתוך מערכת מורכבת עתירת טכנולוגיה ובהמשך בתפקידי הדרכה ופיתוח צוותים במהלך שרות צבאי ארוך, ידע אקדמי וליווי מנהלים. הייחודיות של התהליכים שלנו היא היכולת לזהות דפוסים מאפשרים בין חברי הצוות, פיתוח דרך שיתוף התייעצות ובעיקר עשייה והתמודדות עם התוצאות ללא הגדרת היררכיה ברורה מראש אלא על פי זיהוי היתרון היחסי שיש לכל אחד מחברי הצוות ולתת לו ביטוי בזמן ובתנאים הנכונים. כדי לרתום אנשים לפעולה מתואמת ומשותפת, נדרש לפתח ערכי ליבה בין חברי הצוות. ערכים אלו קשים ללמידה תיאורטית ומשכי הלמידה ארוכים. כשהמטרה ברורה לכולם ואנשי הצוות רתומים ניתן להגיע לתוצאות מפתיעות. כשערכי הצוות מתבססים עמוק יותר וניתן לעמוד בפני אתגרים גדולים באופן משמעותי. האתגרים הפיזיים איתם מתמודדים המשתתפים במהלך הפעילות, משמשים עבורנו קרקע פוריה לייצר אנלוגיות לתחומי הניהול החל מקבלת החלטות, ניהול סיכונים, ניהול קונפליקטים והתמודדות בסביבות מורכבות VUCA. במהלך הסדנה, גיבוש צוותים ופיתוח הצוות מתרחש בשלושה צירים. ציר אישי, ציר צוות ברכב וציר השיירה המדמה את הארגון. המכוניות נעות יחד והאתגרים משותפים. אופן תנועת השיירה מדמה את התלות הארגונית הקיימת בין בעלי תפקידים, כפי שהוגדר טרם הביצוע. הליווי המקצועי של המנטורים שהם בעלי ניסיון עשיר וארוך שנים בליווי, אימון ופיתוח מנהלים יחד עם יחס החניכה המאוד אישי של מנטור לשלושה משתתפים לכל היותר, הופך את התהליך לאינטימי ואפקטיבי כפי שנדרש מתהליכי פיתוח איכותיים למנהלים ומנהלות. מנגנון המחשת הטעות – אצלנו לכולם מותר לטעות מה שממש לא רצוי בתהליכי עבודה שגרתיים בארגון, זו הזדמנות מיוחדת להכיל את האחר ולאפשר התגברות על טעויות תוך סיוע ועזרה מהחברים לצוות.

עבודת צוות אפקטיבית

לסיכום – הצורך בצוותי פעולה אפקטיביים בעלי ביצועים גבוהים הולך וגובר בארגונים קטנים כגון סטארטאפים ועד חברות גדולות הפועלות במבנים מטריציוניים המאלצים חיבור מהיר בין אנשים כצוות משימה. הפלטפורמה שאנו מציעים מאפשרת האצת החיבור ויצירת תפקוד גבוהה בין חברי הצוות. החידוש מגיע מאופן המחשת הרווחים הנוצרים בתפקוד סינרגטי ממקום של התנהגות אותנטית משולבת בחוויה חיובית המעוררת סקרנות, מעצימה וממחישה את ערכי הסינרגיה באופן מוחשי ולא ניתן לערעור.