מהי עתודה ניהולית ולמה היא חשובה לצמיחה ארגונית

עתודה ניהולית, היא למעשה פיתוח דור העתיד של המנהלים בארגון על ידי מתן הכשרות וכלים מתאימים לניהול הזוטר מתוך חשיבה לטווח רחוק. 

הדבר סובב סביב הרעיון ששכבת הניהול האמצעית (ראשי צוותים, מנהלי מחלקות) חשובה מאוד להתנהלות תקינה של החברה, ומתוך מחשבה שמנהל זוטר אשר צומח בארגון ומכיר את הד.נ.א של אותו ארגון, יצמח ברוב המקרים להיות מהנל הרבה יותר טוב עבור אותו ארגון. 

חשיבות העתודה הניהולית

בניהול חברה או ארגון, שמירה על עתודה ניהולית היא חיונית. זהו חלק מהותי בתהליך התכנון האסטרטגי, המאפיין את יכולתו של הפרויקט לספוג ולהגיב להתרחשויות בלתי צפויות. בלעדיו, הארגון עלול להיות בסיכון של אי עמידה ביעדים ובמקרים חריגים יותר, התפרקות של חברה או עסק כתוצאה מהיעדרות ניהולית חזקה. 

תארו לעצמכם מצב שבו אתם מטפלים בפרויקט בקנה מידה גדול עם כמה חלקים מורכבים, ואתם נתקלים בהוצאה בלתי צפויה. זהו אחד משלל סיכוני הפרוייקט הפוטנציאליים העומדים בפני מנהלים.
אותו הדבר קורה במצב בו ישנה עזיבה של מנהלים בתוך הארגון אשר מחזיקים ידע רב, והפחד הוא שעם העזיבה שלהם תהיה גם בריחת ידע שתפגע בביצועי הארגון. עתודה ניהולית משמשת מגן מפני מצבים מסוג זה. היא מביאה גמישות המאפשרת הסתגלות ומענה אסטרטגי לאי-ודאות זו. השקעה בעתודה ניהולית שקולה להשקעה בחוסן; זוהי שמיכת ביטחון מפני הסיכונים הבלתי נמנעים שעלולים לצוץ במהלך ביצוע הפרויקט.

הידיעה שיש לך עתודה במקום מולידה אמון בקבלת החלטות ניהוליות ויכולה להיות ההבדל בין פרויקט שנתקע במסלולו או ממשיך להתקדם בצורה חלקה. תכנון ומוכנות פרואקטיביים טבועים בניהול פרויקטים מוצלח, המחייבים הכללת עתודה ניהולית.

תרצו לשמוע עוד ולחוות את סדנת המנהלים שלנו? אנחנו נאפשר לכם סדנה מעוררת, מזמינה לעדכון תפיסות ומציעה גישה שונה, ייחודית ומניעה לפעולה. מחכים לכם.

Ment To Drive Logo
עתודה ניהולית

אסטרטגיית עתודה ניהולית

התהליך האסטרטגי של יצירת עתודה ניהולית, צריך להגזר מתוך האסטרטגיה העסקית הרחבה יותר. ארגון אשר מאמין בעובדים שלו ומעודד צמיחה והתפתחות מפנים יקדיש לכך גם משאבים מתאימים.אחד מהדברים החשובים במימוש אותה אסטרטגיה היא יצירת תהליך הכשרה מתאים – בוחרים ומסמנים מנהלים בעלי פוטנציאל גדול להצליח בתפקיד ניהולי בכיר, ומעשירים אותם בסדנאות פיתוח מנהלים ובכלים אשר תפקידם לפתח מיומניות ניהול, תקשורת בין אישית וידע מקצועי אשר יסייע להם בכניסה לתפקיד.
בנוסף לכך  שולחים את אותם העובדים לתהליך הכשרה ייעודי תוך מתן ליווי ממשאבי אנוש.  

היתרונות של עתודה מנהלית

עתודה ניהולית מביאה יתרונות משמעותיים רבים, נמנה כאן את שלושת המרכזיים:

שימור ידע – כאשר מנהל בכיר עוזב, יש חשש שידע רב ילך לאיבוד. יצירת עתודה ניהולית עם מנהלים נוספים אשר מחזיקים את אותו הידע, מאפשרת לארגון להתקיים באופן תקין ואף לצמוח גם לאחר עזיבה של מנהל.

מוטיבציה ושימור עובדים – מנהל זוטר, אשר יודע שיש לו אופק ניהולי בתוך החברה, ברוב המקרים יהיה בעל מוטיבציה לתרום יותר ולעשות מעבר מכיוון שיש לו מטרה מוגדרת לנגד עיניו. בנוסף, דבר זה תורם לכך שעובדים נשארים בארגון ולא עוזבים לאחר זמן קצר. 

חסכון בעלויות – יותר קל ומשתלם לקדם מנהל מתוך הארגון מאשר להביא מנהל חיצוני אשר לא מכיר את התרבות הארגונית ולעתים גם לא מתאים לד.נ.א של החברה. קידום עתודה ניהולית כדאית הן מבחינת עלויות והן מבחינת גרף הלמידה של המנהל. לכן יש אינטרס לחברות להשקיע במנהלי העתיד

פיתוח עתודה ניהולית עם Ment To Drive

פיתוח עתודה ניהולית אפקטיבית מושרש באומדן מדויק, הערכת סיכונים ויכולת הסתגלות למצבים חדשים לא מתכוננים. סדנת גיבוש המנהלים של Ment To Drive, נועדה בדיוק עבור צרכים אלה של פיתוח צוות הניהול. בעזרת הידע והניסיון שלנו הסדנה תיגע בנקודות הקריטיות של פיתוח יכולות הניהול ותמלא תפקיד מרכזי בשיפור מיומנויות קריטיות אלה.